زوج و خانوادهسبک زندگی

خودارضایی زنان و دختران

معایب، فواید و علل خودارضایی دختر

خودارضایی در زنان و دختران با عوارض زیادی همراه است و آسیب های روحی و جسمی به فرد وارد می کند. در طول خودارضایی، زن سعی می کند با تحریک جنسی اندام تناسلی خود ارگاسم و لذت جنسی را تجربه کند. از آنجایی که بررسی این رفتار در جامعه امکان پذیر نیست، نمی توان آمار دقیقی به دست آورد. توجه به پیامدهای مثبت و منفی این رفتار بسیار مهم است.

در ادامه این مقاله به بررسی خودارضایی در زنان و دختران و همچنین معایب، فواید و علل خودارضایی می پردازیم پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید. مشاوره جنسی می تواند در این زمینه بسیار مفید باشد.

خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران

خودارضایی دختران و زنان

در هنگام خودارضایی، زن سعی می کند با تحریک جنسی اندام تناسلی خود ارگاسم و لذت جنسی را تجربه کند. به دلیل حساسیت فرهنگی، بررسی شیوع خودارضایی در دختران دشوار به نظر می رسد. بسیاری از زنان، با وجود این که دارند، در مورد آن صحبت نمی کنند و قصد دارند آن را پنهان کنند. اما آمارهای مختلف به دست آمده در جوامع مختلف می تواند بین 40 تا 80 درصد متغیر باشد که در سنین مختلف توزیع متفاوتی دارد.

اما از این آمارهای پراکنده کاملاً مشخص است که تعداد زیادی از زنان در یک جامعه و حتی در جامعه ما خودارضایی می کنند، اما به دلیل احساس گناه، زشتی های رایج، قوانین و شئونات مذهبی و سایر مشکلات سعی در پنهان کردن آن دارند.

خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران

دلایل خودارضایی زنان

خودارضایی زنان و دختران معمولاً در شرایطی انجام می شود که فرد به رابطه جنسی دسترسی ندارد. این امر به ویژه در نوجوانی بلوغ صادق است. چرا که در این زمان میل جنسی در حال بیدار شدن است و فرد تمایل به کشف تجربیات و لذت های جدید دارد.

اگر رابطه جنسی دارید و هنوز خودارضایی می کنید، دلیل آن را پیدا کنید و فراموش نکنید که در مورد آن با همسرتان صحبت کنید. صحبت در مورد چنین مسائلی و راهنمایی شوهرتان برای انجام کارهایی که دوست دارید می تواند مفید باشد. اما اگر در این زمینه مشکل دارید و نمی توانید با گفتگو مشکل خود را حل کنید، حتما برای مشاوره جنسی و ازدواج به روانشناس و درمانگر زوجین مراجعه کنید.

خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران

مضرات خودارضایی دختران

احتمالاً مضرات بی شمار خودارضایی را شنیده اید. به عنوان مثال، برخی ادعا می کنند که این عمل باعث ایجاد مشکلاتی مانند کاهش بینایی و ریزش مو می شود و سلامت کلی بدن را تهدید می کند. با این حال، تحقیقات هنوز این موضوع را تایید نکرده و تاکید می کند که آسیب خودارضایی به جای بدن به سطح ذهنی باز می گردد. اما اکثر مردم چیز زیادی در مورد آن نمی دانند و آن را نادیده می گیرند.

مهم ترین اثرات روانی خودارضایی در زنان و دختران را در ادامه بیان می کنیم تا بیشتر با این موارد اشنا شوید:

خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران
 • بروز مشکلات جنسی در آینده

تجربه خودارضایی به خودی خود مضر نیست و بسیاری از افراد در دوران رشد جنسی به خصوص در دوران بلوغ آن را امتحان می کنند. اما اگر از آن دسته افرادی هستید که همیشه در یک موقعیت خاص و بارها این کار را انجام می دهید این موضوع نگران کننده بوده و باید برای رفع آن اقدام کنید.

زیرا اگر بعداً در موقعیت دیگری قرار بگیرید، نمی توانید برانگیخته شوید و به ارگاسم برسید. در واقع، بسیاری از زنان و دخترانی که عادت به خودارضایی دارند، در رابطه جنسی با همسرانشان مشکل دارند که لذت جنسی واقعی را از آنها سلب می کند. البته این به معنای فاجعه نیست، اما با دریافت مشاوره جنسی می توانید عادت خود را تغییر دهید و مشکل را حل کنید.

خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران
 • از دست دادن پرده بکارت

حفظ باکرگی برای بسیاری از افراد جامعه ما مهم است و از دست دادن آن می تواند فرصت های ازدواج بسیاری از دختران را محدود کند. بنابراین، خودارضایی در دختران معمولاً با ترس از دست دادن پرده بکارت همراه است. ترکیب اضطراب با فعالیت جنسی می تواند باعث شود در این زمینه شرطی شوید و بعداً در حین رابطه جنسی، با وجود آزادی عمل، همیشه سطحی از تنش و ناراحتی غیرمنطقی را تجربه کنید.

خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران
 • بروز مشکلات روانی

خودارضایی در بسیاری از فرهنگ ها محکوم نیست. این باعث می شود بسیاری از افراد بعد از آن احساس گناه کنند. تجارب مکرر احساس گناه باعث ایجاد اضطراب زیادی در روان انسان می شود و می تواند در درازمدت به برخی از اختلالات روانی مانند افسردگی و اختلال اضطراب فراگیر منجر شود. در این شرایط کمک گرفتن از روانشناس به شما کمک می کند تا عادت خودارضایی را کنار بگذارید و آسیب های ناشی از آن را درمان کنید.

خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران
 • اعتیاد به خودارضایی

امروزه کارشناسان بر این باورند که علاوه بر مواد مخدر، برخی از رفتارهای لذت بخش نیز می تواند منجر به حالت های اعتیادآور شود و نیاز به آگاهی بیشتر در مورد آنها است. اعتیاد به خودارضایی یکی از مواردی است که به تازگی توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته است. افراد مبتلا به این بیماری اغلب مشغول خودارضایی هستند.

برای رهایی از تنش های روزمره، مدام به این کار متوسل می شوند و در صورت عدم انجام آن، احساس فشار و اجبار خاصی را تجربه می کنند که می تواند جنبه های مختلف زندگی آنها را تحت تأثیر قرار دهد و مختل کند. در این شرایط روانشناسان از درمان های مختلفی استفاده می کنند تا به شما کمک کنند این رفتار را کنار بگذارید و ترک کنید.

خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران

علائم اعتیاد به خودارضایی

 • باعث ناراحتی و رنج در زندگی می شود.
 • برای رهایی از استرس، بارها خودارضایی می کنید.
 • شما خودارضایی را به رابطه جنسی با همسرتان ترجیح می دهید.
 • به صورت متداول به خود آسیب می زنید و دچار عفونت های جنسی می شوید.
 • شما مشتاق پیدا کردن یک مکان خلوت هستید.
 • مدام احساس نیاز به خودارضایی می کنید.
 • به تدریج کیفیت روابط زناشویی کاهش می یابد و فضای سرد بر رابطه حاکم می شود.
 • انزوا و دوری از دیگران را به با هم بودن ترجیح می دهید.
خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران

برای مبارزه با خطرات خودارضایی در زنان چه باید کرد؟

اگر برای خودارضایی تحت فشار هستید و به نوعی اعتیاد رفتاری برای شما تبدیل شده است و نگران هستید که آن را کنترل نکنید، حتما از مشاوره روانشناسی استفاده کنید. این واقعیت که خودارضایی اعتیاد آور می شود و شما را درگیر می کند می تواند موضوع مهمی باشد که نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. سوء رفتار جنسی و عدم تمایل جنسی از جمله مشکلاتی است که در آینده به دلیل اعتیاد به خودارضایی می تواند شما را تحت تاثیر قرار دهد.

خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران

فواید خودارضایی در زنان!

برخی افراد بر این باورند که خودارضایی نه تنها مضر نیست بلکه مفید نیز هست. بیایید از زوایای مختلف به این سوال نگاه کنیم تا بیشتر به صحت ادعاها در این زمینه پی ببریم.

در اینجا به برخی از مزایای خود ارضایی که توسط عموم مردم یا برخی کارشناسان پیشنهاد شده است اشاره می شود.

خودارضایی زنان و دختران

 • خودارضایی در زنان و تحقق علایق جنسی

برخی بر این باورند که دختران با خودارضایی می توانند بیشتر علایق جنسی خود را کشف کنند و در روابط جنسی خود با شوهران آینده خود موفق شوند. اما نکته مهم این است که رابطه جنسی موفق و سالم در چارچوب یک رابطه اتفاق می افتد. رابطه ای که در آن طرفین نیازهای طرف مقابل را در نظر می گیرند و علاوه بر لذت شخصی، سعی می کنند شریک عاطفی خود را راضی کنند. آنچه در این رابطه در مورد خود کشف می کنید با آنچه از طریق خودارضایی به دست می آورید بسیار متفاوت است.

همچنین، خودارضایی در دختران به دلیل ترس از دست دادن باکرگی اغلب بر روی ناحیه کلیتورال متمرکز است. این باعث می شود که به تدریج لذت جنسی را فقط از طریق تحریک کلیتورال تجربه کنید و احساس کنید که علاقه زیادی به نفوذ در شریک زندگی خود ندارید. این چیزی نیست که با کشف بدن به دست آید، بلکه مبتنی بر تجربه محدود و شرطی کردن لذت بردن از یک روش خاص است.

خودارضایی زنان و دختران

 • رسیدن به ارگاسم

برخی افراد معتقدند که خودارضایی تجربه ارگاسم را در زنان افزایش می دهد. در این راستا متخصصان جنسی درمانی معتقدند رسیدن به ارگاسم در زنان مشکل پیچیده ای است که تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. زنان معمولاً برای کسب این تجربه به روحیه مناسب وابسته هستند. علاوه بر این، شرایط تماس جنسی و وضعیت عاطفی آنها بر این موضوع تأثیر می گذارد. مثلاً افراد افسرده ممکن است از نظر  میل جنسی، برانگیختگی و در نهایت ارگاسم مختل شده باشند و اصلاً نتوانند رابطه جنسی خوشایندی داشته باشند.

از آنجایی که زمان و شرایط آمیزش فقط به خود زن بستگی دارد، ممکن است هنگام خودارضایی احساس کند که ارگاسم بیشتری دارد. اما بیشتر به زمان، وضعیت روانی و موقعیتی که لذت جنسی در آن رخ داده است تا عمل خودارضایی بستگی دارد.

در نتیجه، زنانی که می توانند به درستی با همسرشان در مورد تمایلات جنسی خود صحبت کنند و رابطه عاطفی خوبی با او داشته باشند، برای تجربه ارگاسم به خودارضایی معتاد نمی شوند.

خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران
 • تنش جنسی را کاهش می دهد

شکی نیست که خودارضایی استرس را برای افرادی که نمی توانند رابطه جنسی مناسب داشته باشند کاهش می دهد. اما این کاهش استرس برای اکثر افراد موقتی است و می تواند فرد را به تکرار این عمل در آخرین راه معتاد کند. در نتیجه شاهد این هستیم که برخی از دختران به خودارضایی معتاد می شوند که در درازمدت باعث اضطراب و احساسات منفی بیشتر آنها می شود. بنابراین، اگرچه خودارضایی از نظر متخصصان در روند رشد جنسی طبیعی تلقی می شود، اما هرگز به عنوان یک عادت و جایگزین برای ارضای نیازهای جنسی نه مردان و نه زنان توصیه نمی شود.

خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران

راه های جلوگیری از خودارضایی زنان

 • از سرگرمی های مختلف لذت ببرید و اوقات فراغت خود را با روش های موثر پر کنید.
 • از تنهایی دوری کنید.
 • کاهش انرژی با ورزش مداوم
 • بهبود رژیم غذایی با غذاهای سرد
 • از پوشیدن لباس های تنگ و برهنه خوابیدن خودداری کنید.
 • احساس گناه را از بین ببرید و خودارضایی را بپذیرید.
خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران

سخن پایانی

خود ارضایی موضوعی است که نمی توان به صورت شخصی برای درمان آن اقدام شود. چرا که در این مشکل، نیاز به راهکارهای اصولی بوده و شخص باید با کمک یک متخصص و روانشناس در این زمینه صحبت کند.

با این حال سعی کنید برای داشتن یک زندگی آرام در کنار همسر خود و به دست آوردن لذت جنسی واقعی برای درمان مشکل خود اقدام کرده و آن را با کمک همسر خود و یا متخصصین ترک نمایید.

خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران

سوالات متداول

 • آیا پرده بکارت می تواند در اثر خودارضایی پاره شود؟

آره. اگر خودارضایی با تحریک واژن انجام شود، احتمال پارگی پرده بکارت وجود دارد.

 • مهمترین آسیب خودارضایی در زنان چیست؟

همانطور که گفته شد مهمترین آسیب خودارضایی به پیامدهای روانی آن بستگی دارد. اعتیاد به خودارضایی، اضطراب مزمن و افسردگی از مهم ترین آسیب های خودارضایی در زنان است.

خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران
 • آیا خودارضایی در زنان غیر طبیعی است؟

از نظر فرهنگی شروع رابطه جنسی توسط زنان پذیرفته نمی شود و این باعث می شود که تجربه لذت در زنان با احساس گناه و شرم همراه باشد.خودارضایی یکی از راه های دستیابی زن به شناخت بدن خود است. این شناخت را می توان بدون شرم از برچسب های اجتماعی انجام داد.

 

لطفا امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا