زوج و خانوادهسبک زندگی

قرص های باز شدن پریود | قرص های پریود شدن

قرص های باز شدن قاعدگی برای خانم هایی استفاده می شود که مدت زمان زیادی از قاعدگی آن ها گذشته و به نوعی قاعدگی آنها قطع شده است. عدم قاعدگی می تواند عوارض جانبی داشته باشد. به دلیل عدم قاعدگی، اختلالات هورمونی در بدن رخ می دهد و به دنبال آن عوارض نامطلوبی مانند ریزش مو، ناباروری، آکنه و غیره ایجاد می شود. قبل از مصرف قرص های باز شدن قاعدگی باید علل اختلالات قاعدگی بررسی شود. استفاده خودسرانه می تواند عواقب ناخواسته ای داشته باشد.

قرص های پریود شدن
قرص های پریود شدن

قرص های باز شدن قاعدگی چیست؟

زمانی که بارداری اتفاق نیفتد، دیواره رحم با تخمک شروع به شکستن می کند و با قاعدگی از بدن شما خارج می شود. خونریزی ماهانه نشان دهنده سلامت جسمی و روحی شماست. اگر حدود سه ماه یا بیشتر پریود نشدید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم از دارو استفاده کنید.

مصرف این داروها به تنظیم سطح هورمون ها و بهبود چرخه کلی قاعدگی کمک می کند. به خاطر داشته باشید که تاخیر در قاعدگی همیشه نیاز به درمان دارویی ندارد و حتی ممکن است به دلیل استرس شدید رخ دهد.

قرص های پریود شدن
قرص های پریود شدن

دلایل عدم قاعدگی

سیکل های قاعدگی نامنظم می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. اگر چرخه قاعدگی  شما قطع شده است، ابتدا بررسی کنید که آیا باردار هستید یا نه. زیرا اگر باردار باشید می توانید به جنین آسیب برسانید. اگر تست بارداری منفی باشد، ممکن است به دلیل عوامل دیگری مانند کیست تخمدان، استرس روحی، کاهش یا افزایش وزن، ورزش سنگین، شیردهی، مصرف برخی داروهای ضد افسردگی و فشار خون، اختلالات تیروئید، یائسگی، زخم ها و عفونت ها باشد.

هنگامی که زنان چرخه قاعدگی دشواری دارند، روابط زناشویی و تمایلات جنسی آنها نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. افزایش فشار در روابط نیز برای زنان مضر است. شناخت بدن زوجه و شناخت بدن زوجه این امکان را به زوجین می دهد که در موقعیت های مختلف صبور باشند.

قرص های پریود شدن
قرص های پریود شدن

کاربردهای استفاده از قرص های باز شدن پریودی

قرص های باز شدن قاعدگی در زمان های مختلف از جمله:

قطع شدن پریودی، سندرم پیش از قاعدگی، نارسایی اولیه تخمدان، اندومتریوز و کنترل بارداری تجویز شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

این داروها همچنین به عنوان جایگزینی برای استروژن برای زنانی که بدنشان به دلیل شیمی درمانی یا پرتو درمانی یا بیماری هایی مانند سندرم ترنر و … استروژن کافی تولید نمی کند، استفاده می شود.

قرص های پریود شدن
قرص های پریود شدن

تاثیر قرص های باز شدن قاعدگی بر رشد دختران نوجوان

دختران بعد از قاعدگی رشد چندانی ندارند، بنابراین اگر اولین قاعدگی شروع شده باشد، مصرف این قرص ها تاثیر زیادی در رشد او نخواهد داشت. بنابراین مصرف قرص های باز شدن قاعدگی، قبل از اتفاق افتادن اولین قاعدگی می تواند تاثیر منفی بر رشد دختران داشته باشد.

قرص های پریود شدن
قرص های پریود شدن

فواید درمانی قرص های باز شدن قاعدگی

اثرات مصرف این قرص ها بسته به شرایط جسمانی و شرایط هر فرد متفاوت است. مصرف این قرص ها با فوایدی مانند تنظیم چرخه قاعدگی، کاهش دردهای قاعدگی، درمان آکنه، درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک و کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها همراه است. علاوه بر رفع مشکلات قاعدگی نیز بر کیفیت رابطه جنسی تأثیر می گذارد.

قرص های پریود شدن
قرص های پریود شدن

انواع قرص برای باز کردن قاعدگی

قرص های باز شدن قاعدگی انواع مختلفی دارند که باید قبل از مصرف با یک مشاور جنسی مشورت کنید.

در اینجا مهم ترین قرص های قاعدگی آورده شده است:

 1. قرص Well Woman

یکی از داروهای باز کردن قاعدگی قرص Well Woman است. این قرص حاوی موادی مانند مس، آهن، منگنز، ید است که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و مشکلات و بی نظمی های قاعدگی را برطرف می کند. اثرات این قرص بین یک تا سه ماه مشخص می شود.

عوارض احتمالی: این دارو گیاهی است و در صورت مصرف صحیح و عدم استفاده تصادفی، عوارضی ندارد.

قرص های پریود شدن
قرص های پریود شدن
 1. قرص Gynaeven

قرص Gynaeven در درمان بی نظمی های قاعدگی موثر است و به تنظیم هورمون های شما کمک می کند. این دارو حاوی مکمل های گیاهی است که گردش خون را در بدن شما تسهیل می کند. در صورت داشتن قاعدگی های دردناک و سخت، این دارو ممکن است موثر باشد.

قرص های پریود شدن
قرص های پریود شدن
 1. قرص Duphston از جمله قرص های قاعدگی

اگر بدن شما قادر به تولید پروژسترون نباشد، این قرص تجویز می شود. این قرص برای درمان اختلالات قاعدگی، سندرم پیش از قاعدگی و خونریزی های غیر طبیعی رحمی استفاده می شود. خونریزی قاعدگی معمولا بین 3 تا 10 روز پس از قطع قرص شروع می شود. برای افزایش سایز سینه و کاهش تولید تستوسترون و کاهش علائم یائسگی استفاده می شود.

عوارض جانبی احتمالی: استفراغ، تهوع، خونریزی یا لکه بینی نامنظم، کاهش وزن، جوش، خارش پوست، آمبولی ریه، تاری دید.

قرص های پریود شدن
قرص های پریود شدن
 1. قرص Medroxyprogesterone

قرص مدروکسی پروژسترون برای تنظیم چرخه قاعدگی، درمان سرطان سینه و جلوگیری از بارداری استفاده می شود. زمانی که این دارو را به مدت 10 روز مصرف می کنید، 2 تا 10 روز بعد خونریزی رخ می دهد. اگر سابقه بیماری قلبی عروقی، ناهنجاری های کبدی، خونریزی واژینال یا سقط جنین دارید از مصرف این قرص خودداری کنید.

عوارض جانبی احتمالی: کاهش وزن، استفراغ، حساس شدن سینه ها، ریزش مو، افسردگی، تورم پاها، قند خون بالا، تغییر در میل جنسی، آکنه، کهیر، اختلالات گوارشی، خونریزی نامنظم، کاهش وزن.

قرص های پریود شدن
قرص های پریود شدن
 1. قرص provera قرص های مختلفی برای باز کردن قاعدگی هستند

قرص پروورا به تنظیم هورمون های زنانه کمک می کند و ماده اصلی آن قرص مدروکسی پروژسترون است. چک چرخه قاعدگی را تنظیم کرده و آن را فعال می کند.

عوارض جانبی احتمالی: تهوع، التهاب، حساس شدن سینه ها، سردرد، تغییر ترشحات واژن، نوسانات خلقی، تاری دید، سرگیجه، خواب آلودگی، افزایش یا کاهش وزن.

قرص های پریود شدن
قرص های پریود شدن
 1. قرص Meprate

داروی دیگر قرص مپرات است که برای درمان مشکلات نامنظمی پریود و زمان های پریودن نشدن استفاده می شود. در واقع چرخه قاعدگی شما را تنظیم می کند.

عوارض جانبی احتمالی: افزایش وزن، افسردگی، درد و حساسیت قفسه سینه، از دست دادن بینایی یا تاری دید، تورم صورت، بازوها و پاها، تنگی نفس، خارش، ریزش مو، سردرد، تهوع و استفراغ.

 1. قرص Kai Menstrual

این قرص برای رفع مشکلات قاعدگی در زنان استفاده می شود. این دارو در زنانی که باردار نیستند یا اختلالات قاعدگی دارند استفاده می شود.

 1. قرص M2 Tone Syrup قرص های باز شدن پریود

شربت M2 Tone برای تنظیم قاعدگی، بیماری های رحمی، آمنوره و ناباروری زنان و جلوگیری از قاعدگی سنگین استفاده می شود. نقش این دارو تنظیم هورمون های زنانه در بدن است و در نتیجه دوره های طبیعی شما را باز می گرداند. عوارض جانبی این قرص نادر است.

عوارض جانبی احتمالی: ناراحتی معده، افزایش وزن، واکنش های پوستی، استفراغ، بی خوابی، واکنش پوستی، اسهال.

 1. قرص Black Kohosh

قرص Black Kohosh یک قرص گیاهی که هورمون های بدن شما به خصوص استروژن را تنظیم می کند، چرخه کلی قاعدگی را بهبود می بخشد و برای زودتر شدن قاعدگی و باز شدن پریودی و جدا شدن دیواره رحم تجویز می شود. می توانید از این دارو به صورت پودر، قرص یا کپسول استفاده کنید. زنان با سابقه سرطان سینه نباید از این دارو استفاده کنند.

عوارض جانبی احتمالی: آسیب کبدی، ناراحتی معده، سردرد، احساس سنگینی، لکه بینی و افزایش وزن.

 1. طب آلی هند شاتواری ول بینینگ

داروهای ارگانیک مانند Well Binning برای باز کردن دوره بسیار مفید و موثر هستند. این قرص ها هورمون های مختل را تنظیم می کنند و هورمون هایی را که باعث ایجاد چرخه قاعدگی نامنظم شده اند، متعادل می کنند.

 1. Genusia Ashoka شامل قرص های باز شدن قاعدگی

قرص دیگری که به شما در رفع مشکلات قاعدگی کمک می کند، جنوسیا آشوکا نام دارد. این دارو کاملا گیاهی بوده و کمترین عوارض را دارد. این داروی گیاهی سرشار از عصاره گیاهان مختلف است و استفاده از آن به تنظیم چرخه قاعدگی زنان کمک می کند.

قرص های پریود شدن
قرص های پریود شدن

سخن پایانی

استفاده از قرص های باز شدن پریود بدون تجویز می تواند برای شما مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد. به همین جهت حتما در حین بروز اختلالات قاعدگی با متخصصین مشورت کرده و آزمایش های مورد نظر را انجام دهید. تا بتوانید یک داروی متناسب با شرایط خود را دریافت کنید.

در برخی مواقع ممکن است شما بعد از ایجاد اختلالات پریودی با مشکلات روحی مواجه شوید به همین جهت مراجعه به یک مشاوره روانشناسی می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

 

 

 

4/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا