زوج و خانوادهکودک نوجوان

اصول تربیت کودک

اصول تربیت کودک جز موارد مهمی است که هر پدر و مادری باید با آن آشنایی کامل داشته باشد. امروزه بزرگ کردن فرزند و فرزند آوری نیازمند داشتن دانش است و بدون دانش نمی توان فرزندی با ویژگی های مثبت تربیت کرد.

شما به عنوان پدر و مادر موظف هستید تا اطلاعات خود را در زمینه های تربیت فرزند و اصول و قواعد آن افزایش دهید تا بتوانید به درستی با رفتارهای کودک خود برخورد داشته باشید.

در این مقاله با اصول تربیتی فرزندان با شما سخن خواهیم گفت و  به شما یاد آوری خواهیم کرد که فرزندانتان نیازمند تربیت اصولی هستند. به همین منظور باید اطلاعات شما نیز به روز باشد.

 

روش های تربیتی فرزندان

اصول تربیت کودک
اصول تربیت کودک

روش های زیادی در کتب مختلف نگارش شده است که پدران و مادرانبا مطالعه آن می توانند در تربیت فرزندان خود از آن استفاده کنند. ولی در برخی از مواقع زمان بسیار کم بوده و یا والدین به دنبال یادگیری سریع اصول تربیت کودک هستند. از این رو پیشنهاد می کنیم که در این مقاله ما را همراهی نمایید.

 

اصلی ترین اصول ادب و تربیت

اصول تربیت کودک
اصول تربیت کودک

مطمئنا شما نیز با کودکان بی ادب و یا با ادب در اطراف خود مواجه شده اید. همیشه با خود می اندیشید که چگونه یک کودک در سن کم می توانید شرور و بی ادب باشد و یک کودک با ادب و مهربان؟

در واقع این خانواده هستند که به فرزند خود ادب، احترام، صبر، گذشت و … را می آموزد و در کنار این نکات شرور بودن و بی احترامی و … نیز در خانواده به فرزندان منتقل می شود.

پس اگر شما نیز مشتاق هستید فرزندتان جز کودکان مودب باشد باید با اصول تربیتی آشنا شوید. کودکان شما نیاز به آموزش دارند نه تنبیه. آن ها هر چیزی را که یاد بدهید خواهند آموخت و به بهترین شکل به نمایش می گذارند. پس صبورانه به فرزند خود احترام گذاشتن به دیگران، دفاع از خود، صبوری و گذشت و … را بیاموزید.

 

کتک زدن کودک بزرگترین اشتباه

اصول تربیت کودک
اصول تربیت کودک

متاسفانه والدین و بزرگترها تنبیه بدنی را جز بهترین اصول تربیتی می دانند. چرا که فکر می کنند کودک آرامتر شده و به حرف آن ها بیشتر گوش می دهد.ولی در واقع این گونه نیست. کودک شما این تنبیه و سیلی را که خورده است فراموش نخواهد کرد و بعد از گذر زمان و وقتی که قدرت کای به دست آورد برای نشان دادن قدرت خود استفاده می کند.

وقتی که شما در شرایطی قرار گرفتید که احساس کردید باید کودک خود را تنبیه نمایید بهتر است به یک محیط آرام و خلوت وارد شده و سپس باز گردید. این وقفه باعث می شود تا شما از این فکر خارج شوید.

 

تشویق کردن و داشتن نگرش مثبت

اصول تربیت کودک
اصول تربیت کودک

آموزش تنها گفتن و شنیدن نیست. تنها نباید با فرزند خود صحبت کنید، بلکه باید در مواردی که فرزند شما یک کار و واکنش مثبت و خوبی انجام داد او را تشویق نمایید.

این تشویق به او می فهماند که بهترین کار را کرده و سعی می کند برای تشویق های بیشتر و همچنین خوشحال کردن شما آن کار را ادامه دهد. در این صورت یک کار خوب برای همیشه در ذهن و رفتار کودک شما نقش خواهد بست.

 

مقررات جدی و بی بازگشت

اصول تربیت کودک
اصول تربیت کودک

برخی از پدر و مادرها در اصول تربیت کودک خود به صورت مداوم قانون عوض می کنند. به طور مثال مادری به فرزند خود می گوید چون امروز پسر خوبی نبودی تا دو روز پارک نمی روی. ولی همین مادر فردا خود بی هیچ علتی قانون خود را می شکند و فرزند را به پارک می برد.

این یک قانون شکنی محسوب می شود. وقتی قرار است کودک شما به سمت میز شخصی و اتاق شخصی شما نرود این یک قانون است و باید برای همیشه باشد نه تنها یک روز خاص. چون در این صورت کودک دیگر به قوانین شما احترام نخواهد گذاشت و برای به دست آوردن خواسته های خود از روش های مختلف مثل داد زدن، گریه کردن و حتی لوس کردن خود استفاده می کند.

پاسخ کوتاه نه توضیح بلند

اصول تربیت کودک
اصول تربیت کودک

نیاز نیست برای کودک خود توضیح بدهید که چرا مخالف انجام آن کار هستید. به او تنها کافی است بگویید نه. یا می توانید تنها با یک توضیح مختصر به بحث خاتمه بدهید. اجازه ندهید کودکان با منطق های خاص خود شما را تسلیم کرده و شما را از اصول تربیت کودک فاصله دهند.

 

ایجاد وقفه های تربیتی

اصول تربیت کودک
اصول تربیت کودک

وقتی کودک شما به قدری بزرگ شد که بتواند زمان و وقفه را بفهمد در زمان هایی که نیاز بود او را تنبیه کنید از وقفه استفاده نمایید. در این صورت می توانید او را به مدت زمان های خیلی کوتاه مثل یک دقیقه، دو دقیقه و یا حتی چند ثانیه از انجام بازی مورد علاقه اش باز دارید. در این صورت او کم کم متوجه می شود انجام کارهای اشتباه دارای تنبیه است و سعی می کند تا کارهای اشتباه را تکرار نکند.

مسئولیت پذیری

اصول تربیت کودک
اصول تربیت کودک

یکی از مهم ترین بخش زندگی فرزندان شما را مسئولیت پذیری در بر می گیرد. شما به عنوان والدین آگاه باید به درستی بتوانید با سپردن کارهای کوچک و متناسب با شرایط سنی کودک به او اعتماد به نفس داده و سعی کنید تا به اون بیاموزید که مسئولیت یعنی چه؟

وقتی که کودک شما بیاموزد در قبال کاری که به او محول شده است مسئولیت دارد، سعی می کند آن کار را به درستی انجام دهد. به همین صورت می توان گفت که در آینده شما دیگر نگران نخواهید بود. چرا که با کمک اصول تربیت کودک توانسته اید مسئولیت پذیری و اعتماد به نفس کودک خود را افزایش دهید.

 

سخن پایانی

اصول تربیت کودک
اصول تربیت کودک

 

اصول تربیت کودک بسیار گسترده بوده و جای دادن آن در یک مقاله کار دشواری است. ولی با این حال شما می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را با مطالعه مقالات متعدد به دست آورده و در رشد بهتر کودک خود نقش موثر تری داشته باشید.

کودکان نیاز به آموزش و حمایت دارند. این آموزش باید از بدو تولد تا زمانی که به مدرسه بروند توسط والدین انجام شود. پس با به دست آوردن دانش به تربیت بهتر فرزندان خود بپردازید.

 

4.7/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا